Strona oficjalna

 


# Styl:
Thrash Metal


# Rok założenia: 1993


# Kraj: USA


# Status: Aktywny


# Data aktualizacji: 14.08.2023 r.
 Dave Lombardo (po odejściu z zespołu Slayer) spotyka wokalistę, który nazywa się Gus Chambers i gitarzystę z polskimi korzeniami Waldemara Sorychtę (także znanego producenta muzycznego ze Studia Woodhouse), a następnie dołącza do nich basista Jason Viebrooks. W ten sposób około roku 1993 powstaje "międzynarodowa" formacja Grip Inc.

Pierwszy album zatytułowany "Power Of Inner Strength" ukazuje się 7 marca 1995 roku. Muzyka, którą przynosi nam ten krążek to thrash metal oparty na precyzyjnej i szybkiej perkusji Lombardo. Trzeba jednak od razu zaznaczyć, że nie jest to żadna podróbka zespołu Slayer (mimo, że pewne podobieństwa są), gdyż muzycy wnoszą wiele nowego brzmienia do "przegródki thrash". Mamy tutaj utwory pełne "szybkiej" perkusji z podwójną stopą ("Hostage To Heaven", "Colors Of Death"), a także spokojniejsze utwory ("Savage Seas (Retribution)", "Cleanse The Seed"). Wszystko jest utrzymane w "szybkiej" stylistyce, Chambers wykrzykuje tekst, Sorychta odgrywa solówki, a Lombardo napędza całą machinę. Ciekawostką jest początek utworu "Longest Hate" gdzie w "plątaninie" różnych głosów możemy wychwycić słowa po polsku: "dlaczego wojny... zabijają" i "dlaczego dotąd w naszych sercach..." wypowiadane pewnie przez Sorychtę.

W roku 1997 na świat przychodzi drugie dziecko zespołu Grip Inc. o imieniu "Nemesis". Ogólnie mówiąc na tym krążki za dużych zmian w porównaniu z poprzednikiem nie ma, są szybkie killery ("Pathetic Liar", "War Between One") jak i spokojniejsze fragmenty ("Empress (Of Rancor)", "Scream at the Sky"). Generalnie troszkę więcej jest (w porównaniu z pierwszym albumem) zwolnień i wolniejszego grania. Po nagraniu tego albumu grupę opuszcza basista Jason Viebrooks.

W roku 1999, a dokładnie 15 maja Grip Inc. występuje na XIV edycji Festiwalu Metalmania w katowickiej Hali Baildon. Niestety koncert jest dosyć krótki, bez bisów, gdyż pod koniec występu Chambers rzuca w publiczność statywem od mikrofonu, co strasznie zdenerwowało Dave Lombardo, który pośpiesznie opuścił scenę i halę.
W tym samym roku ukazał się trzeci album Grip Inc. zatytułowany Solidify, na którym partie basu nagrał Stuart Carruthers. Płyta ta pokazuje trochę spokojniejsze oblicze zespołu, gdyż jeszcze więcej jest tutaj wolniejszego grania i zwolnień, no i mamy nawet jedną "klasyczną" balladę o tytule "Human?". Co nie oznacza, że zespół obniżył loty i zmienił styl. Wciąż jest to Grip Inc. i muzyka jaką poznaliśmy wcześniej. Jest to troszkę inny album niż dwa poprzednie, gdyż (pomijająć balladę "Human?") tylko jeden utwór jest od początku do końca utrzymany w jednym tempie. Mowa tu o szybkim i najkrótszym na płycie "Stresscase". Reszta utworów to taki miks szybkich, jak i wolnych fragmentów, co sprawia, że słucha się tego albumu z ciekawością. Natomiast na specjalne wyróżnienie zasługuje utwór instrumentalny, czyli zamykający album "Bug Juice", w którym Lombardo i Sorychta pokazują swój niebywały kunszt.

Na kolejny album musieliśmy czekać aż do 15 marca 2004 roku, gdy swoją premierę ma krążek "Incorporated". No i mamy tutaj wszystko to co w Grip Inc. jest najlepsze, czyli jest i szybko niczym na pierwszej płycie ("Curse (Of The Cloth)", "Skin Trade"), i wolniej jak na "Solidify" ("The Answer", "Enemy Mind"). Najkrócej o tym albumie można powiedzieć, że jest to wypadkowa trzech wcześniejszych krążków, gdyż znajdujemy tutaj wiele podobieństw, ale nie ma miejsca na powielanie się. Trzeba też powiedzieć, że w utworach "Blood Of Saints" i "(Built To) Resist" partie wiolonczeli nagrał Eicca Toppinen z Apocalyptiki.

Historia zespołu Grip Inc. zamknęła się 13.10.2008 roku. Tego dnia Gus Chambers targnął się na swoje życie.


Bio: Gumbyy


  DYSKOGRAFIA:

1995 - Power Of Inner Strength
1997 - Nemesis
1999 - Solidify
2004 - IncorporatedWaldemar Sorychta - gitara
Dave Lombardo - perkusja

 © https://www.METALSIDE.pl 2000 - 2024 r.
Nie używaj żadnych materiałów z tej strony bez zgody autorów!