Strona oficjalna

 


# Styl:
Heavy Metal


# Rok założenia: 1980


# Kraj: Niemcy


# Status: Aktywny


# Data aktualizacji: 15.08.2023 r.
 Początki Grave Digger to listopad 1980 roku, kiedy to Chris Boltendahl nagrał pierwszą kompozycję pt. "Violence" na kompilację wydaną w 1983 roku "Rock From Hell" oprócz Grave Digger, na składance były następujące zespoły: S.A.D.O., Railway, Iron Force, Rated-X i Running Wild. Ta kompozycja zagwarantowała zespołowi kontrakt z Noise Records.

W marcu 1984 roku wydany został pierwszy album zespołu zatytułowany: "Heavy Metal Breakdown" (nagrany w składzie: Chris Boltendahl - wokal, Peter Masson - gitary, Willi Lackmann - bas i Albert Eckardt - perkusja). Potem zaczęła się trasa z grupami: Warlock, Sinner i Running Wild, potem wydano singiel "Shoot her Down!" W marcu 1985 roku zespół nagrywa drugi album "Witch Hunter".

W kwietniu Noise wydało składak "Metal Attack Volume I.", znajdowały się na niej zespoły które grały tour razem z GRAVE DIGGER. W sierpniu zespół pojechał w trasę z Helloween, niektóre koncerty z trasy były transmitowane przez niemiecką telewizję. W styczniu 1986 roku światło dzienne ujrzał album "War Games". Zespół pojechał w trasę z zespołami Helloween i Celtic Frost. Album nie odniósł takiego sukcesu jak poprzednie, zespół zdecydował się wynająć amerykańskiego producenta i nagrał bardziej komercyjną płytę "Stronger Than Ever" wydaną pod nazwą Digger. (Album nagrano w składzie: Chris Boltendahl (wokal), Uwe Lulis (gitary), Willi Lackmann (bass) i Albert Eckardt (perkusja)).

Po tym w 1987 roku zespół przestał istnieć. Uwe Lulis i Chris Boltendahl napisali kilka utworów i zmienili nazwę na Hawai, ale była to totalna klapa, nikt się tym zespołem nie interesował. Po pięciu latach przerwy zespół reaktywował się. W 1991 roku nagrali w składzie: Chris Boltendahl - wokal, Uwe Lulis - gitary, Thomas Gottlich - bas i Jorg Michael - perkusja demo "Return Of The Reaper". W 1992 roku Noise wydało składankę, na której znalazły się utwory z pierwszych płyt grupy, zatytułowano ją "The Best Of The Eighties".

Rok 1993, zespół podpisuje kontrakt z wytwórnią G.U.N. Records i nagrywa dla niej album "The Reaper". W tym samym roku zespół wydaje EP'kę "Symphony Of Death". W 1994 roku grają niemieckie tour wraz z Manowar.

W 1995 roku zespół wypuszcza kolejny album na rynek - "Heart Of Darkness", jest to jeden z najlepszych albumów grupy. Skład nieco się zmienił, Jorga Michaela zastąpił Frank Ullrich.

We wrześniu 1996 roku grupa nagrywa kolejny krążek "Tunes Of War". Oczywiście nie mogło obyć się bez zmiany w składzie: Frank Ullrich został zastąpiony przez Stefana Arnolda. Jest to album koncepcyjny, opowiada o dziejach Szkocji. Płyta odniosła znaczący sukces na całym świecie. Zespół po raz pierwszy pojechał na trasę po Ameryce Południowej. Potem Grave Digger wydał EP'kę "The Dark Of The Sun".

Muzycy szybko zabrali się do roboty i na efekty nie trzeba było czekać długo, następny studyjny album "Knights Of The Cross" to znakomite dzieło, opowiadające historię zakonu Templariuszy. Oczywiście przyszedł nowy muzyk Jens Becker (ex-Running Wild), który zastąpił Thomasa Gottlicha. Idąc za ciosem rok później na rynku dostępny był już kolejny krążek grupy zatytułowany "Excalibur" również koncepcyjny album, który opowiada o rycerzach okrągłego stołu. Album zbiera bardzo pochlebne recenzje w metalowej prasie na całym świecie.

Kolejnym krążkiem jest wydany w 2001 roku "The Grave Digger". Pojawił się też nowy muzyk - gitarzysta Manni Schmidt, który zastąpił Uwe Lulis'a. Jest to płyta koncepcyjna, a historia jest oparta na horrorach. Zresztą same tytuły dużo mówią "Spirits Of The Dead", "Haunted Palace", "Son Of Evil".

W 2002 roku ukazał się długo wyczekiwany album koncertowy (a także DVD) o tytule "Tunes Of Wacken Live", który został zarejestrowany na festiwalu Wacken Open Air 2001. Wspaniała publiczność, wspaniały występ i zespół w wybornej formie, a jedynym mankamentem tego krążka jest jego krótki czas trwania, bo 65 minut to zdecydowanie za mało.

Rok 2003 to kolejny album "Rheingold" i tradycyjnie jest to koncept album, tym razem osnuty na starogermańskich sagach, a koncentruje się wokół mitycznego skarbu wykradzionego z dna Renu - symbolu bogactwa i władzy, a zarazem przyczynie wszelkiego zła na ziemi. Tym razem w szeregach Grave Digger nie doszło do żadnej zmiany personalnej.

W 2005 roku ukazuje się kolejna płyta zatytułowana "The Last Supper". Grave Digger wraca wraz z nią do bardziej heavy metalowego, konkretnego łojenia. Panowie ruszają w wielką, światową trasę (docierają nawet do Polski). W Brazylii rejestrują koncert, który pod koniec roku ukazuje się jako podwójna płyta live zatytułowana "25 To Live".

Dwa lata później premierę ma kolejna płyta studyjna. Album otrzymał tytuł "Liberty Of Death" i swoją premierę miał na początku roku (podobnie było z poprzednim krążkiem).

2009 rok przynosi nam kolejny studyjny album Grave Digger. "Ballads Of A Hangman" (również premiera w styczniu!) został nagrany z dwoma gitarzystami w składzie. Tego jeszcze w tym zespole nie grali. Nowym nabytkiem został Thilo Hermann znany m.in. z Holy Moses i Running Wild. Niestety Thilo miejsca w zespole długo nie zagrzał i po zagraniu trasy koncertowej odszedł z zespołu. W ślad po nim odszedł też weteran Manni Schmidt, a do składu dołączył Axel "Ironfinger" Ritt. W 2010 roku zespól świętuje swoje 30-to lecie i na specjalnym koncercie podczas Wacken Open Air odegrał całą płytę "Tunes Of War".

Jesienią 2010 roku ma swoją premierę kolejna płyty studyjna. Tym razem zespół postanowił powrócić do szkockiej tematyki i otrzymaliśmy album zatytułowany "The Clans Will Rise Again". Nie jest to jednak kontynuacja płyty "Tunes Of War", tylko powrót do tej samej tematyki.

Rok 2011 przynosi dwa wydawnictwa: EP-kę "The Ballad Of Mary" i DVD z rocznicowym koncertem zagranym na Wacken: "The Clans Are Still Marching". W 2012 roku mamy premierę kolejnej płyty Grabarza, która otrzymała tytuł "Clash Of The Gods". Rok 2014 przyniósł płytę zatytułowaną "Return Of The Reaper". W tym samy roku zespół opuszcza po 17 latach (!) wspólnego grania klawiszowiec H.P. Katzenburg. Jego następcą został Marcus Kniep.

Rok 2015 to kompilacja "Exhumation (The Early Years)" na której ponownie nagrano utwory z początkowych lat istnienia zespołu. Kolejna regularna płyta studyjna swoją premierę ma w 2017 roku i otrzymała tytuł "Healed By Metal".

Rok później zespół opuszcza perkusista Stefan Arnold (po 22 latach wspólnej gry), a jego obowiązki przejmuje klawiszowiec Marcus Kniep, który od teraz łączy obie funkcje. W tym samym roku ukazała się też płyta "The Living Dead". Rok 2020 przynosi album "Fields of Blood" na którym po raz trzeci wracamy do Szkocji. A dwa lata później otrzymaliśmy płytę o tytule "Symbol of Eternity".


Bio: Krzysiek


  DYSKOGRAFIA:

1984 - Heavy Metal Breakdown
1985 - Witch Hunter
1986 - War Games
1993 - The Reaper
1994 - Symphony Of Death [EP]
1995 - Heart Of Darkness
1996 - Tunes Of War
1998 - Knights Of The Cross
1999 - Excalibur
2001 - The Grave Digger
2002 - Tunes Of Wacken [Live]
2003 - Rheingold
2005 - The Last Supper
2005 - 25 To Live [Live]
2007 - Liberty Or Death
2009 - Ballads Of A Hangman
2010 - The Clans Will Rise Again
2011 - The Ballad Of Mary [EP]
2012 - Clash Of The Gods
2014 - Return Of The Reaper
2015 - Exhumation (The Early Years)
2017 - Healed By Metal
2018 - The Living Dead
2020 - Fields of Blood
2022 - Symbol of EternityChris Boltendahl - wokal
Axel "Ironfinger" Ritt - gitara
Jens Becker - bas
Marcus Kniep - klawisze, perkusja

 Symbol of Eternity


Fields of Blood
*


The Living Dead


Healed By Metal


Exhumation (The Early Years)


Return Of The Reaper


Clash Of The Gods
*


The Ballad Of Mary
*


The Clans Will Rise Again
*


Ballads Of A Hangman
*


Liberty Or Death
*


25 To Live
*


The Last Supper
*


Rheingold
*


Tunes Of Wacken
*


The Grave Digger
*


Excalibur
*


Knights Of The Cross


Tunes Of War


Heart Of Darkness


Symphony Of Death


The Reaper


War Games


Witch Hunter


Heavy Metal Breakdown© https://www.METALSIDE.pl 2000 - 2024 r.
Nie używaj żadnych materiałów z tej strony bez zgody autorów!