Strona oficjalna

 


# Styl:
Melodic Metal


# Rok założenia: 1999


# Kraj: Finlandia


# Status: Aktywny


# Data aktualizacji: 29.06.2023 r.
 Historia Altarii rozpoczęła się na początku 2000 roku, kiedy Marko Pukkila (bas) i Tony Smedjebacka (perkusja) postanowili założyć nowy zespół. Obaj muzycy byli w przeszłości członkami Blindside, a że mieli ogromne aspiracje, oraz wiele gotowych utworów w zanadrzu, a Blindside nie było wystarczająco aktywne, sami zdecydowali się na stworzenie własnej grupy. Wtedy rozpoczęło się poszukiwanie muzyków na nie obsadzone miejsca.

Pierwszym wzmocnieniem był Johan Mattjus ( wokal ), stary znajomy Marko, którego Pukkila przypadkowo spotkał w pociągu. Jako że Johan w tym czasie nie należał do żądnego zespołu, Altaria szczęśliwie pozyskała znakomitego wokalistę.

Kolejnym muzykiem, który dołączył do Altarii był, znany z Sonata Arctica, gigant gitary Jani Liimatainen. Jani był zachwycony wstąpieniem do Altarii, która wtedy rysowała się jako projekt. Lecz to, co z początku miało być tylko grą dla przyjemności, szybko zmieniło się w prawdziwy zespół, ponieważ muzycy zaczęli tworzyć bardzo dobre utwory, a ich koncerty były bardzo przychylnie odbierane przez publikę.

Po pierwszej sesji nagraniowej, demo "Sleeping Visions" zostało rozesłane do mediów i wytwórni płytowych. Przychylne odpowiedzi dawały zespołowi szanse na rozwój i pójście dalej.

Na początku 2002 roku rozkład trasy kolidował z planami Mattjusa , więc Jouni Nikula został poproszony o zastąpienie go podczas dwóch koncertów, ponieważ te wyszły znakomicie, i podobały się zarówno publiczności, jak i zespołowi, muzycy przegłosowali przyjęcie Jouniego na stałe jako wokalistę. Była to pierwsza zmiana personalna w historii Altarii.

Wiosną 2002 roku Altaria znowu weszła do studia, nagrywając 8 zajebistych (tłumaczenie z oryginału) kawałków. 4 z nich zostały wydane jako demo "Feed The Fire", a całość mogła być ponownie ściągnięta darmo przez Internet. Od ukazania się dema, wszystkie obecne na nim piosenki Altarii ulokowały się, w tym samym czasie, w pierwszej 50 listy przebojów MP3.com. Muzyka zespołu była dość trudna do jednoznacznej charakteryzacji. Zawierała w sobie elementy zarówno melodyjnego, utrzymanego w średnim tempie Rocka jak i Metalu ze śladowymi ilościami klawiszy (granymi przez Janiego). Utwory były konkretne, ale dość pomysłowe i dopieszczane solowymi popisami Janiego, a co najważniejsze, podobały się odbiorcom. Fani Heavy Metalu nie mogli się mylić- w muzyce Altarii rzeczywiście musiało być coś magicznego. Potwierdza to fakt, iż cztery tygodnie ściągnięto ponad 1700 Mp3-rójek Altarii.

W czerwcu 2002 roku Altaria podpisała kontrakt na promocje oraz organizacje koncertów z GerMusica, co, w raz z doskonale przyjętym nowym demem, otworzyło przed zespołem nowe drogi do uzyskania umowy na nagrane płyty. W sierpniu 2002 podpisała taki kontrakt z AOR Heaven i debiutancka płyta "Invitation" miała być gotowa wiosną 2003 roku.

Jesień 2002 roku była czasem harówki dla członków Altarii. Sesje nagraniowe pochłaniały mnóstwo czasu, a prócz tego w listopadzie i grudniu zespół zagrał kilka bardzo udanych koncertów, podczas których wraz z grupą występował drugi gitarzysta, Emppu Vuorinen z Nightwish. Ponieważ on i reszta grupy szybko znaleźli wspólny język, Emppu stał się niedługo potem stałym członkiem Altarii.

Nagrywanie debiutanckiego albumu zakończyło się w styczniu 2003 roku, a niedługo potem materiał został zmiksowany. Utwory zostały nagrane i zmiksowane w Sonic Pump Studios przez Nino Laurenne (Thunderstone, ex-Antidote), a na koniec zmasterowane w Finnvox Studios przez Mike Jussilę. Datę wydania albumu ustalono na 28 kwietnia 2003 roku.

Niedługo po wydaniu debiutanckiego "Invitation" zaszły w zespole kolejne zmiany personalne. Tuż przed trasą promującą krążek Jouni Nikula opuścił zespół. Reszta muzyków Altarii skontaktowała się z Taage Laiho z zespołu Kilpi i zaprosiła go do udział w zespole. Ponieważ Taage wyraził zgodę, lukę po Jounim udało się szybko zapełnić. Już z nowym wokalistą Altaria zagrała we wrześniu 2003 roku 3 bardzo dobrze odebrane koncerty. W styczniu 2004 roku, w czasie trwania trasy promującej "Invitation", Emppu i reszta grupy zdecydowali, że lepiej będzie dla niego, jeśli opuści zespół. Emppu, z powodu udziału w sesji nagraniowej Nightwish musiał odwołać poprzednie koncerty. Nagrywanie piątego albumu Nightwish przedłużało się i kolidowało z programem trasy, a dwa tygodnie przed pierwszym występem Emppu zdał sobie sprawę, że nie dałby rady wziąć udziału w koncertach. Tak więc, z powodu zbyt dużej ilości pracy ze swoim macierzystym zespołem, grupa porozumiała się z Emmpu w sprawie jego odejścia.

Tak wiec od stycznia 2004 roku Altaria występowała jako zespól 4-osobowy. Kiedy muzycy zdecydowali, iż do grania koncertów potrzebni są dwaj gitarzyści Perti Aho, który w przeszłości grał z Marko i Tonym w Blindside został pospiesznie poproszony o pomoc w nadchodzącej trasie po Finlandii. Mimo tego Petri nie przystąpił na stałe do zespołu, który postanowił nagrać kontynuacje udanego debiutu w 4 osobowym składzie.

W lutym 2004 rozpoczęły się prace nad nowym albumem, który tym razem miał zostać nagrany i zmiksowany w Tico Tico Studio (Sonata Arctica, Sentenced, For My Pain) a zmasterowany w tak jak poprzedni w Finnvox Studio przez Jussilę. Datę ukazania się albumu wyznaczono na 24 maja 2004 roku.

Kolejny krążek Altaria ukazał się w 2006 roku, został zatytułowany "The Fallen Empire". Płyta była utrzymana w stylu, który znaliśmy z poprzednich krążków formacji. Co ciekawe, była to pierwsza płyta, na której nie zagrał Jani Liimatainen, muzyk bowiem postanowił w 100% poświęcić się macierzystej formacji (Sonata Arctica).

Pod koniec 2006 roku muzycy ogłosili, iż Taago Laiho przestał być wokalistą formacji, na nowym, planowanym na koniec 2007 roku krążku z ma zaśpiewać już nowy wokalista - Marco Luponero.

Nowe dziecko zespołu Altaria ukazało się dopiero w 2009 roku i otrzymało tytuł "Unholy".

Kolejne lata to cisza w obozie zespołu aż do 2016 roku, gdy ogłoszono zawieszenie działalności.

W grudniu 2019 roku zespół ogłosił powrót. Skład w dużej mierze pozostał niezmieniony - jedynie głosem Altarii ponownie został Taage Laiho. Muzycy zapowiedzieli również nowy album, który ma się ukazać pod koniec tego roku. Zremasterowli również swój drugi krążek: "Divinity". Nowa wersja została wypuszczona 27 marca 2020 roku.

Finalnie nowa płyta ukazała się latem 2020 roku i otrzymała tytuł "Wisdom".

Bio: I.R.


  DYSKOGRAFIA:

2003 - Invitation
2004 - Divinity
2006 - The Fallen Empire
2009 - Unholy
2020 - WisdomTaage Laiho - wokal
Juha-Pekka "J-P" Alanen - gitara
Petri Aho - gitara
Marko Pukkila - bas
Tony Smedjebacka - perkusja

 Wisdom


Unholy


The Fallen Empire


Divinity
*


Invitation© https://www.METALSIDE.pl 2000 - 2024 r.
Nie używaj żadnych materiałów z tej strony bez zgody autorów!