Strona oficjalna

 


# Styl:
Melodic Metal


# Rok założenia: 1992


# Kraj: Niemcy


# Status: Nieaktywny


# Data aktualizacji: 06.07.2023 r.
 Historia zespołu Edguy rozpoczyna się się w mieście Fulda w Niemczech w roku 1992, kiedy czwórka czternastoletnich przyjaciół ze szkoły, postanawia założyć tradycyjny zespół metalowy. Początki nie różniły się od tego co można by napisać o chyba każdym innym zespole. Były covery, głównie jak Deep Purple, KISS, AC/DC czy Iron Maiden. Nie można jednak grać coverów w nieskończoność, więc Tobias i reszta kapeli skupili się nad własnym repertuarem. Jednak nic nie szło zgodnie z planem. Ich muzyka była obiektem kpin ze strony kolegów a także nie interesowała żadnej z osiągalnych wytwórni. Żadna z nich nie widziała przyszłości dla zespołu grającego taką muzykę do tego niemalże z wokalem kastrata. Jak mówi Tobias - W końcu doszło do śmiesznej sytuacji, kiedy o Edguy zaczęło być głośno, każda z tych wytwórni chciała przyjąć zespół do siebie, jednak teraz mogąc spokojnie usiąść i powiedzieć im wprost z uśmiechem na twarzy - "mieliście swoją szansę" odrzucaliśmy wszystkie ich oferty.

Przedtem jednak zespół przez pięć długich lat pracował ciężko nad materiałem, składając wizyty w wielu wytwórniach. Dopiero po tak długim czasie znalazła się jedna, która była zainteresowana Edguy. Tą wytwórnią była niewielka AFM Records. To z nią zespół podpisał swój pierwszy kontrakt, oraz wydał 5 albumów: 1997 - "Kingdom of Madness", 1998 - "Vain Glory Opera", 1999 - "Theater of Salvation", 2000 - "The Savage Poetry", 2001 - "Mandrake"

Latem 2003 roku ukazał się koncertowy album Edguy. To dwupłytowe wydawnictwo otrzymało tytuł "Burning Down The Opera". Mamy tutaj 16 utworów, które stanowią swoisty "The Best of...". Tobias Sammet & Co. pokazują nam, że koncert to wspaniała okazja do świetnej zabawy... i to nie tylko dla fanów.

Niecały rok później na sklepowe półki trafił kolejny studyjny album. "Hellfire Club" - bo taki otrzymał tytuł - może dumnie stać obok wcześniejszych krążków, gdyż w niczym im nie ustępuje. 12 utworów w doskonale znanej już stylistyce, czyli 100% Edguy. Jestem przekonany, że większość fanów zespołu jest w pełni zadowolona z tego krążka. Jako ciekawostkę można podać, że na limitowanej wersji tego albumu, jest ponownie nagrany utwór "Mysteria". A w nim Tobiasa Sammeta wokalnie wspierał Mille Petrozza z thrashowego Kreator. Szczerze mówiąc, ta bonusowa wersja tego utworu, bardziej mi się podoba.

20 stycznia 2006 roku ukazał się 7 studyjny album Niemców, zatytułowany "Rocket Ride". Zespół trochę zaskakująco nagrał znacznie lżejszy krążek, który przywodzi na myśl hard-rockową stylistykę. Natomiast utworem "Trynidad" muzycy pokazali, że w swoim graniu nie boją się niczego... i ukazali swoje duże poczucie humoru.

W 2008 roku otrzymaliśmy kolejny album studyjny, który otrzymał tytuł "Tinnitus Sanctus". Płyta nie została zbyt dobrze przyjęta przez fanów i kryzys twórczy w zespole stał się faktem. Rok 2009 to koncertowe wydawnictwo "Fucking With F*** - Live". Koncert na potrzeby CD i DVD został zarejestrowany w Sao Paulo podczas trasy Rocket Ride World Tour 2006.

Kolejna płyta studyjna ukazała się w 2011 roku i otrzymała tytuł "Age Of The Joker", a na okładkę powrócił błazen znany z albumu "Mandrake". Edguy nadal w kryzysie, gdyż najnowsza płyta zbiera przeciętne recenzje. Rok 2014 przyniósł 10 studyjną płytę, która otrzymała tytuł "Space Police - Defenders Of The Crown".

Obecnie status zespołu jest "w zawieszeniu".


Bio: Krzysiek


  DYSKOGRAFIA:

1995 - Savage Poetry
1996 - Kingdom Of Madness
1998 - Vain Glory Opera
1999 - Theater Of Salvation
2000 - The Savage Poetry
2001 - Mandrake
2003 - Burning Down The Opera
2004 - King Of Fools [EP]
2004 - Hellfire Club
2006 - Rocket Ride
2008 - Tinnitus Sanctus
2009 - Fucking With F*** - Live
2011 - Age Of The Joker
2014 - Space Police - Defenders Of The CrownTobias Sammet - wokal
Dirk Sauer - gitara
Jens Ludwig - gitara
Tobias Exxel - bas
Felix Bohnke - perkusja

 © https://METALSIDE.pl 2000 - 2024 r.
Nie używaj żadnych materiałów z tej strony bez zgody autorów!