Strona oficjalna

 


# Styl:
Heavy Metal


# Rok założenia: 1977


# Kraj: USA


# Status: Aktywny


# Data aktualizacji: 04.07.2023 r.
 Historia grupy sięga roku 1977, gdy Joe Elliott (wokal), Rick "Sav" Savage (bas), Pete Willis (gitary) i Tony Kenning (perkusja) zdecydowani stworzyć rockowy zespół wspólnie graja covery wykonawców takich jak Thin Lizzy, Dawid Bowie czy Black Sabbath. Na święta Bożego Narodzenia występują na żywo dla sześciu przyjaciół i wykonują utwory swoich ulubionych muzyków oraz swoją własną kompozycję "Misty Dreamer".

W styczniu następnego roku do grupy przyłącza się Steve Clark jako drugi gitarzysta. W lipcu po raz pierwszy grają dla większej publiczności na uroczystości w szkole w rodzinnej miejscowości Sheffield, za co dostają po 5 funtów. Niedługo potem perkusistę Tony'ego zastępuje Frank Noon. Powstaje pierwszy album "The Def Leppard". Pod koniec roku raz jeszcze zmienia się perkusista, zostaje nim 15-letni Rick Allen.

1979 rok upływa pod znakiem koncertów (między innymi jako support AC/DC). Muzycy rezygnują ze swoich dotychczasowych zajęć, Rick rzuca szkołę i oddają się tylko muzyce. Na zespół zwraca uwagę wytwórnia Polygram, czego efektem jest singiel "Wasted" a w następnym roku album "On Throught The Night", sprzedany w ponad milionowym nakładzie. Def Leppard udaje się w trasę po Stanach, przez co potem zostaje przez fanów - rodaków oskarżony o zaprzedanie się Ameryce. Jednocześnie zostają uznani za reprezentantów Nowej Fali Brytyjskiego Heavy Metalu.

W połowie 1981 roku wychodzi kolejna płyta "Hign'n'Dry" i zespół wyrusza w trasę koncertową z Rainbow, Ozzy'm oraz Blackfoot. Rozpoczyna się współpraca z Robertem Johnem "Mutt" Langem.
Na początku 1982 roku muzycy wchodzą do studia by nagrać kolejny album. W czerwcu Pete opuszcza zespół z powodu nadużywania alkoholu, a na jego miejsce zostaje przyjęty Phil Collen. Z początkiem roku zostaje wydany trzeci album "Pyromania", który staje się ogromnym sukcesem. Singiel "Photograph" bije rekordy sprzedaży. Grupa wyrusza w swoje pierwsze tournee. Luty 1984 to reedycja "High'n'Dry" wzbogaconego o dwa nowe utwory. Wszystko zapowiada się jak najlepiej aż do grudnia... Perkusista Rick Allen staje się ofiarą wypadku samochodowego w wyniku traci lewe ramię. Mimo to nie opuszcza zespołu. Dzięki skomputeryzowanej perkusji, w której pedały częściowo rekompensują brak jednej ręki, jest nadal zdolny do gry.

Czwarty album "Hysteria" wydany w 1987 roku sprzedaje się na całym świecie w ponad 16 milionowym nakładzie. Światowa trasa koncertowa umacnia pozycję zespołu, szczególnie w USA.
I po raz kolejny grupę opuszcza szczęśliwy los. W czasie prac nad nowym wydawnictwem gitarzysta Steve Clark przedawkował alkohol i leki zapisane mu przez lekarza. Zostaje znaleziony martwy w swym apartamencie 8 stycznia 1991 roku. Grupa kontynuuje nagrywanie albumu w czwórkę.
W 1992 roku ukazuje się kolejne dzieło Def Leppard. "Mutt" Lange nie jest już producentem, aczkolwiek pomaga przy tworzeniu "Adrenalize". Tuż po jego wydaniu do grupy dołącza Vivian Campbell, znany ze współpracy między innymi z Dio i Whitesnake. Album sprzedaje się w sześciomilionowym nakładzie, stając się bardzo popularny w Japonii i Meksyku. Zespół tradycyjnie rusza w trasę promującą nowe wydawnictwo. W następnym roku Def Leppard jest nadal w trasie i wydany zostaje album z B-side'ami i tylko dwoma nowymi utworami zatytułowany "Two Steps Behind", oryginalnie jako soundtrack do filmu z Arnoldem Schwarzeneggerem "The Last Hero". Po krótkiej przerwie zespół udaje się do Hiszpanii by wejść do studio. Tuż przed końcem prac nad nową produkcją, grupa wydaje album z największymi przebojami "Vault", który ma zamknąć dotychczasowe dokonania zespołu i zapowiada nową erę Def Leppard. Pojawia się na nim także nowa kompozycja: "When Love & Hate Collide". W październiku zespól ustanawia rekord świata grając trzy koncerty na trzech różnych kontynentach w jeden dzień (Maroko - Anglia i Kanada). W 1996 wydany zostaje "Slang", wyraźnie odbiegający od poprzednich albumów zespołu. Słaba sprzedaż jest dla muzyków sygnałem, że fani wolą ich poprzedni styl grania. Po raz pierwszy Def Leppard gości na koncertach w Afryce.

W 1998 roku zespół przygotowuje się do nagrania dziewiątej płyty. Wydana rok później "Euphoria" jest kombinacją "Hysterii" oraz "Pyromanii". Znajdują się na niej obok mocnego gitarowego grania, także romantyczne ballady. Wydawnictwo jest entuzjastycznie przyjęte przez fanów (16 milionów sprzedanych płyt na świecie).

W czasie muzycy trasy dają 78 koncertów. We wrześniu, zaproszeni do USA pozostawiają odciski dłoni na Hollywood Rock Walk Hall of Fame. W 2001 roku Joe i Phil pracują nad swoim projektem "Cybernauts", Vivian pracuje z grupą Clock, a Sav jest zostaje ojcem. Na DVD pojawiają się wywiady oraz nagrania koncertowe. We wrześniu 2002 światło dzienne ujrzał singiel poprzedzający album "X" (rzymska dziesiątka). Grupa rusza w trasę po Wielkiej Brytanii, grając między innymi w Leeds przed Królową Elżbietą.

Po 4 latach ukazuje się kolejny, nowy, a jednak stary krążek. "Yeah!" bo o nim mowa zawiera bowiem przeróbki starych rockowych standardów. Miejmy nadzieję, że na nową, tym razem studyjną płytę Leppsów nie trzeba będzie tak długo czekać. Nowy album ukazał się w 2008 roku i otrzymał tytuł "Songs From The Sparkle Lounge". W 2011 roku ukazała się płyta koncertowa, która otrzymała tytuł "Mirror Ball - Live & More".

Kolejna płyta studyjna na sklepowe półki trafiła w 2015 roku i otrzymała tytuł "Def Leppard". A w 2020 ukazała się koncertówka "Hysteria Live at the O2.

Rok 2022 przyniósł kolejne wydawnictwo studyjne z logo Def Leppard, a jest nim album zatytułowany "Diamond Star Halos".


Bio: Krzysiek


  DYSKOGRAFIA:

1980 - On Through The Night
1981 - High'n'Dry
1983 - Pyromania
1987 - Hysteria
1992 - Adrenalize
1993 - Retro Active
1995 - Vault
1996 - Slang
1999 - Euphoria
2002 - X
2006 - YEAH!
2008 - Songs From The Sparkle Lounge
2011 - Mirror Ball - Live & More
2015 - Def Leppard
2020 - Hysteria Live at the O2
2022 - Diamond Star HalosJoe Elliott - wokal
Phil Collen - gitara
Vivian Campbell - gitara
Rick Savage - bas
Rick Allen - perkusja

 Diamond Star Halos


Hysteria Live at the O2


Def Leppard


Mirror Ball - Live & More


Songs From The Sparkle Lounge


YEAH!


X
*


Euphoria
*


Slang
*


Vault


Retro Active


Adrenalize


Hysteria


Pyromania
*


High'n'Dry


On Through The Night© https://www.METALSIDE.pl 2000 - 2024 r.
Nie używaj żadnych materiałów z tej strony bez zgody autorów!