Strona oficjalna

 


# Styl:
Melodic Death Metal


# Rok założenia: 1997


# Kraj: Finlandia


# Status: Niektywny


# Data aktualizacji: 04.07.2023 r.
 Zespół został założony w Espoo w Finlandii, miasto te leży 10 kilometrów od stolicy Helsinek. Children Of Bodom zostało założone po koniec 1997 roku, w tym roku został wydany ich debiutancki krążek "Something Wild". Przed zmianą nazwy na obecną, grupa nazywała się Inearthed.

Inearthed zostało założone przez Alexiego i Jaske w 1993 roku. Potem Ale, Henka i klawiszowiec J. Pirisjoki dołączyli do zespołu. Wydali dwa demo albumy, pierwsze zatytułowali "Ubiquitos Absence Of Remission" - zawierało cztery utwory, zostało nagrane w 1994 roku w Astia Studios. Drugie demo nazwali "Shining", które zawierało również cztery kawałki, zostało nagrane dwa lata później. Muzyka na obu tych demach była bardzo dobra, ale totalnie inna niż ta, którą teraz gra Children Of Bodom. Inerthed grało melodyjny death metal. Z zespołu odszedł klawiszowiec, zastąpił go Janne. Na początku był tylko muzykiem, który miał zagrać partie keyboardu na "Something Wild", ale potem został pełnoprawnym członkiem zespołu. Na początku planowano, że "Something Wild" zespołu Inearthed wyda mała belgijska wytwórnia, ale Sami Tenetz (Thy Serpent) zabrał demo "Something Wild" ze sobą do bossa wytwórni Sprinfarm Records Ewo Rytkönen'a, któremu tak bardzo spodobał się ten materiał, że postanowił podpisać z zespołem kontrakt.

Inearthed mieli kontrakt z dobrą wytwórnią, więc wycofali się ze współpracy z belgijską wytwórnią i zdecydowali się zmienić nazwę na Children Of Bodom. Nazwa powstała od tragicznej historii. Bodom to nazwa małego jeziora, leżącego 20 kilometrów na północ od Helsinek (niedaleko domu Alexiego). 5 czerwca 1960, jezioro to było miejscem biwaku czterech młodych ludzi. Dwóch piętnastoletnich dziewcząt i dwóch osiemnastoletnich chłopaków, zostali bestialsko zamordowani przez mordercę uzbrojonego w siekierę, pomimo straszliwych ran przeżyła jedna osoba, która leczy się w szpitalu psychiatrycznym. Morderca nie został nigdy złapany.

"Something Wild" został wydany w Finlandii przez Spinefarm w listopadzie 1997 roku. Potem muzycy uzyskali kontrakt z Nuclear Blast, na wydawanie debiutu poza rodzimą Finlandią. Następnie grupa nagrała utwór "Children Of Bodom", który została umieszczona na singlu promującym album, numer utrzymywał się przez 8 tygodni na pierwszym miejscu fińskiej listy przebojów. Pierwsza trasa koncertowa (z Hypocrisy, Benediction i Covenant) odniosła wielki sukces, trasy nie mógł zagrać Janne, ponieważ musiał zdawać ostatnie egzaminy do szkoły, zastąpiła go przyjaciółka zespołu Erna. Potem zespół pojechał na drugą trasę (z Night In Gales, Dismember, Agathodaimon i Raise Hell) tym razem na keyboardach grał Janne, pomagała mu Kimberly Goss (ex-Dimmu Borgir/Therion - obecnie Sinergy, dziewczyna Alexiego). Powstawały kolejne nowe utwory i wreszcie wydano drugi album grupy, zatytułowany "Hatebreeder". Przed wydaniem dużego albumu wypuszczono singiel "Downfall", który zawierał m.in. cover Stonesów "No Commands".

"Hatebreeder" został wydany na początku 199 roku. Potem zespól pojechał na koncerty do Japonii, gdzie zagrał trzy koncerty, dwa w Osace, jeden w Tokyo, które został nagrany i wydany jako limitowany CD-Box. We wrześniu grupa pojechała na kolejną trasę z In Flames, Dark Tranquility i Arch Enemy (Na trasie grał Janne). Na początku maja 2000 roku CoB nagrali kolejny singiel "Hate Me", który ponownie powędrował na pierwsze miejsce fińskiej listy przebojów. Trzeba dodać, że singiel ten osiągnął w Finlandii status płyty platynowej!. W lutym zespół grał czternastym Metal Fest w Milwaukee.

30 października został wydany nowy album "Follow The Reaper", wydany przez Nuclear Blast zarówno w Europie jak i w USA. W pierwszym tygodniu sprzedaży "Follow The Reaper" znalazł około 50.000 tysięcy nabywców w środkowej Europie. Znalazł się na listach najlepszych krążków w Niemczech (46 pozycja), we Francji (88), Austrii (38), a w Finlandii na trzecim. Children Of Bodom wyjechało w trasę razem z Primal Fear i Sacred Steel na początku 2001 roku.

W 2003 roku na rynku japońskim ukazuje się album "Bestbreeder from 1997 to 2000", który jest składanką utworów studyjnych i koncertowych, a także zawiera cover "Rebel Yell" (oryginalnie Billy Idol).

Jeszcze w tym samym roku Children of Bodom wydaje czwarty studyjny album zatytułowany "Hate Crew Deathroll", który w wersji limitowanej zawiera cover grupy Slayer "Silent Scream", a w wersji japońskiej dodatkowo znalazł się utwór The Ramones "Somebody Put Something in my Drink".

Po nagraniu tego albumu grupę opuścił gitarzysta Alexander Kuoppala, a w jego miejsce pojawił się Roope Latvala znany z Sinergy czy też wcześniej Waltari.

Pod koniec roku 2004 planowane jest pierwsze DVD zespołu o tytule "Trashed, Lost & Strungout" na którym mają być zamieszczone utwory w wersji live, reportaż z Helsinek, video i inne niespodzianki.

W 2005 roku "dzieciaki" wydają kolejny album. Krążek intrygująco zatytułowany "Are You Dead Yet?" niestety ciekawej muzyki ze sobą nie przyniósł. Finowie poszli w stronę nowoczesnego grania, odeszli od wypracowanego przez lata stylu kierując się w stronę MTV, nu-metalu i innych, niezbyt cenionych w metalowym światku wynalazków.

W 2008 roku ukazała się kolejna płyta Children Of Bodom, która otrzymała tytuł "Blooddrunk". Niestety zespół utrzymał poziom poprzedniego albumu i recenzje nie były zbyt pochlebne. Rok 2011 przynosi nam album "Relentless Reckless Forever". Na kolejną płytę fani czekali dwa lata, gdyż w 2013 roku swoją premierę miał album zatytułowany "Halo Of Blood". W 2015 roku z zespołem żegna się gitarzysta Roope Latvala, a zespół nagrywa płytę "I Worship Chaos". Rok później nowym gitarzystą zostaje Daniel Freyberg.

W marcu 2019 roku wychodzi album "Hexed", a w listopadzie ogłoszono, iż w połowie grudnia odbędzie się... ostatni koncert zespołu. Po nim drogi Laiho z resztą muzyków z podstawowego składu (Blacksmith, Raatikainen i Warman) rozeszły się na dobre. Obecnie zespół jest "w zawieszeniu".

29 grudnia 2020 zmarł Alexi Laiho, który po rozpadzie Children of Bodom założył zespół Bodom After Midnight z którym zarejestrował EP'kę "Paint the Sky with Blood".


Bio: Krzysiek


  DYSKOGRAFIA:

1997 - Something Wild
1999 - Hatebreeder
1999 - Tokyo Warhearts [Live]
2000 - Follow The Reaper
2003 - Hate Crew Deathroll
2005 - Are You Dead Yet?
2006 - Chaos Ridden Years [Live]
2008 - Blooddrunk
2011 - Relentless Reckless Forever
2013 - Halo Of Blood
2015 - I Worship Chaos
2019 - HexedAlexi Laiho - wokal, gitara
Daniel Freyberg - gitara
Janne Warman - klawisze
Henkka "Blacksmith" Seppala - bas
Jaska W. Raatikainen - perkusja

 Hexed


I Worship Chaos


Halo Of Blood


Relentless Reckless Forever
*


Blooddrunk
*


Chaos Ridden Years


Are You Dead Yet?


Hate Crew Deathroll
*


Follow The Reaper


Tokyo Warhearts


Hatebreeder
*


Something Wild© https://www.METALSIDE.pl 2000 - 2024 r.
Nie używaj żadnych materiałów z tej strony bez zgody autorów!