Strona oficjalna

 


# Styl:
Heavy Metal


# Rok założenia: 1997


# Kraj: Polska


# Status: Aktywny


# Data aktualizacji: 04.07.2023 r.
 Chainsaw powstał w lipcu 1997 w Bydgoszczy. Pierwszy skład zespołu przedstawiał się następująco : Maxx (wokal), Jaras (gitara), Siwy (perkusja), Ostry (bass) oraz Kuras (gitara). Muzycy ci nagrali "na setkę"" jeszcze w tym samym roku dwie kasety z coverami oraz pierwszymi własnymi kompozycjami pt "First Steps" i "Second Steps".

W 1998 miejsce Kurasa zajął Bigos. Chainsaw grał coraz więcej koncertów w regionie, zespół zarejestrował także swoje pierwsze demo pod tytułem "Frogs". Kolejnym ważnymi etapami w historii grupy było dołączenie Demona (bas) oraz Rygla (gitara). Z tymi muzykami w składzie zespół nagrał w pilskim "Studio Q" (m.in. Turbo, Aion, None) swój pierwszy profesjonalny materiał o nazwie "Chainsaw". Nie zyskał on jednak uznania zarówno krajowych, jak i zagranicznych wydawców, wskutek czego pozostał rozprowadzany jako 42-minutowe demo na nośnikach CD-R. Do dziś "Chainsaw" rozeszło się w ilości ponad 1000 sztuk, stając się jedną z najbardziej popularnych demówek ostatnich lat w polskim podziemiu heavy metalowym.

W okresie 2000-2002 Chainsaw wystąpił na licznych koncertach u boku między innymi Turbo, Kat, Ceti, Acid Drinkers czy też Hunter. Przez wiele magazynów (m.in. Metal Hammer, Heavy Metal Pages) został uznany największą nadzieją polskiego melodyjnego heavy metalu. Kolejnym wydawnictwem w historii grupy był album "Electric Wizards" z 2002 (nagrany ponownie w "Studio Q"). Pierwsze wydanie tego krążka zostało całkowicie sfinansowane ze środków zespołu, w lipcu 2003 materiałem zainteresowała się jednak niemiecka Shark Records. Efektem tego było wypuszczenie tego wydawnictwa w Europie Zachodniej przez tą wytwórnie, a także na jej licencji w Polsce przez Metal Mind Productions. Reedycja "Electric Wizards" sygnowana przez Shark Records/MMP została z przyczyn prawnych podpisana jako "The Chainsaw" a nie "Chainsaw". W ramach promocji "Elektrycznych Czarodziei" zespół wystąpił na kilkudziesięciu koncertach, wśród których najbardziej godne odnotowania są udziały w festiwalach Hell Fest (wspólnie z Ancient Rites), Rock Węgorzewo (wspólnie z Hunter, Sweet Nosie), Metalmanii 2004 oraz "Rock Against Terrorism" (wspólnie z Sylvan, Riverside, Corruption). Grupa zagrała także suport podczas warszawskiego koncertu zespołu Classic Whitesnake (złożonego z byłych muzyków Black Sabbath oraz Whitesnake).

We wrześniu 2004 Chainsaw podpisał kontrakt z Empire Records na wydanie albumu "The Journey Into The Heart Of Darkness", którego premiera miała miejsce 25 lutego 2005. W ramach promocji "The Journey" Chainsaw zagrało ponad 50 koncertów w Polsce, Czechach, Słowacji i Niemczech występując zarówno na dużych festiwalach (BasinFire Fest - Czechy, More Than Fest - Słowacja, Dratofest - Czechy, Hunterfest - Polska), jak i klubowych koncertach (dwie trasy koncertowe po Polsce). Zespół wziął również udział 11 grudnia 2005 w charytatywnym koncercie pamięci byłego pałkera Vader - Docenta.

Po intensywnym okresie występów live Chainsaw rozpoczęło sesję nagraniową swojego trzeciego albumu. Premiera "A Sin Act" planowana jest na 25 października 2006 (ponownie nakładem Empire Records). W ramach promocji płyty zespół już w listopadzie 2006 uda się na trasę koncertową wspólnie z byłym wokalistą Iron Maiden - Paulem Di'Anno.

2008 rok przynosi nam "Acoustic Strings Quartet" i jest to dosyć nietypowe wydawnictwo. Zespół zaprosił do współpracy kwartet smyczkowy i zarejestrował ponownie kilka swoich kompozycji oraz 2 covery.

W tym samym roku Pilarze reprezentują Polskę na finale Wacken Metal Battle i zajmują tam doskonałe 2 miejsce. Do wygranej zabrakło bardzo niewiele. Pod koniec roku dochodzi do zmiany składzie zespołu. Basista Marek Jerchewicz odchodzi, a w jego miejsce pojawił się Paweł "Kot" Kociszewski.

W 2009 roku mamy premierę kolejnego albumu studyjnego Chainsaw, który otrzymał tytuł "Evilution". Pod koniec roku zespół koncertuje m. in. z Vader i Turbo.

Na początku 2010 roku muzycy ogłaszają, że zawieszają działalność Chainsaw do odwołania.

Rok 2012 to "reaktywacja" Pilarzy i nowy gitarzysta, którym został Arek Kaczmarek. Wcześniej zespół opuścił Jarek Gajczuk-Zawadzki. W 2013 roku ukazało się urodzinowe DVD zatytułowane "Live XV" na którym zarejestrowano koncert z Człuchowa, który odbył się 15 września 2012 r. Jesienią 2013 roku premierę ma kolejna studyjna płyta Chainsaw, która otrzymała tytuł "War Of Words".

W 2016 roku zespół opuszcza basista "Kot", a w jego miejsce zatrudniony został Bartek "Bjoern" Wolak. Cztery lata czekali fani tej bydgoskiej formacji na nowy album. Pod koniec października 2017 roku światło dzienne ujrzała płyta "The Last Crusade".

W 2022 roku szeregi zespołu opuścił basista Bartek "Bjoern" Wolak, a w obozie Chainsaw od dłuższego czasu panuje totalna cisza.


Bio: Chainsaw


  DYSKOGRAFIA:

2000 - Chainsaw [Demo CD-R]
2002 - Electric Wizards
2005 - The Journey Into The Heart Of Darkness
2006 - A Sin Act
2008 - Acoustic Strings Quartet
2009 - Evilution
2013 - Live XV [DVD]
2013 - War Of Words
2017 - The Last CrusadeMaciej "Maxx" Koczorowski - wokal
Arek Kaczmarek - gitara
Arek Rygielski - gitara
... - bas
Sebastian Górski - perkusja

 © https://www.METALSIDE.pl 2000 - 2024 r.
Nie używaj żadnych materiałów z tej strony bez zgody autorów!