01. Asleep Wth Death People Under The Sky
02. Banishing The Rite Of Spite
03. Jieba
04. Egg Moisture Miracle Womb
05. Dissent Of Nectar From Ah
06. Slow Cuts Of Haha
07. The Klesha Working
08. Iron Dusts Encounter
09. Life As Meat Cleansed
10. Unavowed Hand With FlameProjekt Tunnels Of Āh, za którym stoi Brytyjczyk Stephen Āh Burroughs (niegdyś współpracujący z Justinem Broadrickiem znanym z Godflesh i Napalm Death przy nagrywaniu "Scum") według jego twórcy tworzy muzykę rytualną. Tym razem mamy do czynienia z materiałem zawierającym EP "The Charnel Working" oraz niepublikowanym dotąd materiałem, podchodzącym z sesji "Klesha File".

Atmosferę towarzyszącą dźwiękom "The Charnel Working" najlepiej oddaje cytat, którym Stephen Āh Burroughs opisuje wersję cyfrową materiału: "Moje urocze ornamenty wykonane zostały z girland ludzkich czaszek" mówi Kāpālika. "Mieszkam w miejscu kremacji i spożywam pokarm z ludzkiej czaszki. Namaszczony dzięki jodze, widzę wyraźniej i postrzegam świat naprzemiennie, na oddzielony od Boga (Īśvara) i na zjednoczony z Nim. Oferujemy oblacje z ludzkiego ciała zmieszanego z mózgiem, wnętrznościami i szpikiem kostnym. Przerywamy post, spijając likwor z bramińskiej czaszki. W tym czasie należy oddać cześć bogu Mahabhairavie składając mu budzące podziw ofiary z ludzi, spływające krwią z ich poderżniętych gardeł".

Jednak nie jest to hinduski odpowiednik Cannibal Corpse! Tak jak satanizm, czerń i mrok nie jest już zarezerwowana w muzyce dla black metalu, tak uwielbienie śmierci i turpizm nie należą już tylko do death metalu. A trudno nazwać dźwięki wytwarzane przez Tunnels Of Āh. Czy rzeczywiście to jest muzyka rytualna? Na pewno nie jest rytualna w etnicznym znaczeniu. Nie usłyszymy tutaj tradycyjnych instrumentów, ani normalnych śpiewów, ani transowych rytmów czy ewokacji. A wszystko co usłyszymy to kontrolowany hałas spreparowany z przeróżnych niezidentyfikowanych i o różnym natężeniu dźwięków - urządzeń elektrycznych, elektromechanicznych oraz cyfrowych i analogowych. Niektóre z prezentowanych dźwięków rzeczywiście mogą przypominać rytualne instrumenty (np. gongi i dzwony) albo zsamplowane i zmodyfikowane odgłosy żywych organizmów. Incydentalnie pojawią się też zniekształcone recytacje.

Owe nakładające się na siebie i koegzystujące stukoty, buczenia, warczenia, sprzężenia syntetyzują hałas z dziwnych urządzeń, co brzmi bardzo mrocznie, tajemniczo, złowrogo, a nawet psychotycznie. To wszystko może niepokoić, napawać lękiem, być może doprowadzić do obłędu. Materiał "The Charnel Working + The Klesha File" odbieram jako rodzaju muzyki post-apokaliptycznej. Gdy obecny świat ulegnie zniszczeniu i pozostaną zgliszcza oraz śmieci po ziemskiej technologii, to właśnie tak wyobrażam sobie muzykę na żywo w przyszłym post-apokaliptycznym świecie. Muzykę na żywo - ale nie graną przez ludzi, a przez to co pozostanie.

Myślę, że fani muzyki noise zrozumieją kreacje Tunnels Of Āh.

Paweł "Pavel" Grabowski / [ 08.06.2024 ]Nick:  E-mail:  Treść komentarza:  Suma 2 i 3 =
Tunnels Of Āh
The Charnel Working + The Klesha File

Zoharum Release - 2024 r.
6/10
© https://METALSIDE.pl 2000 - 2024 r.
Nie używaj żadnych materiałów z tej strony bez zgody autorów!